Není pokojovka jako pokojovka. Někdy se zkrátka musíme smířit s tím, že s některými druhy se kamarádit nemůžeme. Ať už je to proto, že nemáme vhodné podmínky nebo s rostlinkou nemáme trpělivost a musí jít dál. Minulý týden jsem se bavila s kamarádem, který mi pomohl sestavit tyto stránky (za co mu velice děkuji) a chtěl poradit, jaké kytky si má do svého bytu pořídit. Proto když jsem přemýšlela nad dalším tématem článku, napadlo mě, že pokojovky pro ajťáky by mohlo být jedno velké téma.

Ajťáci, freelanceři (pozn. pro mamku: lidé na volné noze) a skoro všichni teď tráví doma spoustu času, jejich domov je jejich kanceláří, jídelnou, posilovnou… Kytky v tomto případě mohou hrát velkou roli, jelikož víme, že:

  • zlepšují a čistí vzduch,
  • rostliny zútulňují prostředí a máme tak lepší vztah k přírodě,
  • podporují bytí v přítomnosti a celkový well-being,
  • jsou to tiší společníci, kterým můžeme říct vše,
  • květina na stole zlepšuje soustředění (osobně vyzkoušeno).

Na mám stole najdete Lopatkovec, který je můj oblíbený a čistí vzduch. Terárko s peperomií a fittoniemi a Alocasii Lauterbachianu, kterou zachraňuji z OBI. Terárko jsem si vyrobila vlastoručně a zde si k tomu můžete pustit videonávod. 🙂

 Jupí a teď k tématu – které pokojovky jsou vhodné nejen pro ajťáky? Ajťáci, ale i spoustu dalších lidí, bývají do své práce dost zabraní, proto věřím, že oceníte rostliny, které jsou nenáročné. Zároveň ale takové rostliny, které vám stylově vyplní prostor a přinese spoustu dalších pozitiv do vašeho domova.

1. Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk je jedna z nejvděčnějších pokojovek. Zvládne stín, světlý stín i filtrované světlo. Stačí ji mírně zalévat, ale spíše si hlavně dejte pozor na přelití, to nesnáší. Raději mezi zálivkami nechte substrát vyschnout, než abyste ji zalili příliš. U Tchýninýho jazyku (také Tenura nebo Sansivieria) se mi líbí, že velmi pěkně ozdobí každý interiér a rozhodně s ním nic nezkazíte. Za mě je to číslo jedna na váš pracovní stůl, nebo jich můžete pěstovat víc a udělat z nich kompozici do truhlíku. Navíc existuje mnoho druhů, tudíž je z čeho vybírat. Na prvním obrázku je Tenura, která připomíná velrybí ocas, přijde mi to nápadité a celkem vtipné. Obrázek jsem si vypůjčila v obchodě Plantologie.de, kde je i prodávají. 

2. Zamiokulkas

Vděčná pokojovka, která rychle roste. Dobře snáší filtrované světlo a naopak přímé sluneční světlo mu nedělá dobře, proto ho můžete umístit do prostoru v místnosti, který potřebujete zaplnit. Ideální je mírná zalivka jednou do týdne, ale opět si dejte pozor na přelití. Jak zjistit, kdy je správný čas na zálivku? Stáhněte si zdarma checklist s tipy na zlepšení kondice rostlin. Zamiokulkas má rád vyšší vzdušnou vlhkost, proto ho doporučuji čas od času porosit (především v zimě, pokud máte doma přetopeno) a dát vedle něj misku s vodou. Zamiokulkas vám bude dělat radost dlouhá léta, proto je dobré počítat s tím, že zabere velkou část prostoru, ale zase ve vašem bytě snadno vytvoří dojem džungle. 🙂

3. Kolopejka (kalanchoe)

Kalanchoe neboli Kolopejka je podle mě nesmrtelná rostlina. Vybrala jsem ji do seznamu, protože pěkně kvete a není moc náročná. Má ráda hodně světla, takže ji v létě můžete mít na okně a dát ji i ven. Je to sukulentní rostlina, zalívejte ji mírně. Taky má radši vyšší vzdušnou vlhkost, ale rosení ji spíš moc nesvědčí. Proto je dobré vedle ní postavit misku s vodou nebo ji dát na vlhké kamínky či keramzit. 

4. Potos (Epipremnum)

Potos neboli Epipremnum (či Šplhavnice) si oblíbíte, jelikož ji můžete pověsit na garnýž nebo na hák na zeď. Nebo ji nechat jen tak na skříni. Rostlinka bude spouštět listy dolů. Případně k ní můžete umístit lanka nebo síť, po kterých bude růst. Není moc náročná, zalévejte ji mírně a nenechte ji na přímém slunečním světle. Pokud ji umístíte do stínu, rostlinka se bude natahovat ke slunci a na těchto šlahounech porostou malé lístečky. Tyto šlahouny pak doporučuji ustřihnout a nechat zakořenit. Ideální je opět filtrované světlo. Osobně mám Potos N’joy, ale líbí se mi taky Golden potos, který má citrónovou barvu. Takovým běžným je druhem Potos aureum.

5. Zelenec

Zelenec jsem vybrala proto, že je známý především pro své schopnosti čistit vzduch. Nevyžaduje nějak zvláštní péči, zaléváme mírně cca jednou do týdne. V zimě doporučuji rosit. Zvládne světlé stanoviště, ale i stinné. Na zelenci je super, že se velmi snadno množí, proto pak můžete rozdávat miminka svým nejbližším kamarádům. Množí se tak, že pokojovka vypustí šlahouny, na kterých začne růst další miniaturní rostlina, kterou ustřihnete, necháte ji zakořenit a zasadíte ji. 

6. Aloe

V poslední řadě jsem do seznamu zařadila léčivou rostlinu Aloe. Tato pokojovka vám dá mnohem víc než si vezme nazpět, protože není vůbec náročná. Má ráda světlo, zalévá se jednou týdně a nemusí mít ani vlhký vzduch. Léčí popáleniny a drobné poranění. Řekla bych, že je to taková stálice mezi pokojovkama.

Věřím, že jsem vás inspirovala a pokud chcete zůstat v kontaktu, začněte odebírat newsletter (pozn. pro mamku: email s novinkami). Ať vám rostou!