Víte, proč je hnojení důležité a proč by měl hnojit každý, kdo má doma rostlinky? Jednak tím zajistíte prevenci proti škůdcům, rostlinky se stanou odolnějšími.  A také také tím zajistíte správný a rychlejší růst a celkově budou #spokojené. Sama jsem dřív skoro nehnojila, ale když jsem zjistila, jaký to má efekt, tak už hnojím a pravidelně! 

Základní složkou hnojiv je NPK, což je zkratka latinských ekvivalentů pro: dusík, fosfor a draslík. Dusík je pro rostliny jednou z nejpotřebnějších složek důležitých pro růst, fosfor pak přispívá k tvorbě květů a draslík zpevňuje stonky a listy. S nedostatkem fosforu se také můžou objevovat malé a zakrslé listy. 

Jaké jsou druhy hnojiv?

🌱Chemicky strojená hnojiva.
🌱Přírodní hnojiva – biohnojiva.
🌱Přírodně vyskytující se hnojiva – co najdete doma v kuchyni nebo kompost.

 

V obchodech najdete mnoho druhů chemicky strojených hnojiv. Osobně bych doporučovala hnojit přírodními hnojivy, ale nic nezkazíte i přiravenými tyčinkami do květináčů. Pro přírodní biohnojiva se doporučuji se podívat nejen do e-shopů s pokojovkama, ale také do growshopů, kde najdete spousty přírodních hnojiv – například Biobizz.

 

Kdy je správná doba ke hnojení?

 

Hnojit by se mělo v období růstu rostlin – tedy začít na jaře a skončit na podzim. Někdo přihnojuje i v zimě, ale může se stát, že rostlinu spálíte. Nehnojte ani čerstvě přesazené rostliny, ve většině běžných substrátů se nachází výživa na 6 týdnů!

Čím lze hnojit doma? 

🌱 Skořápky – vajíčka uvařte ve vodě, kterou můžete použít jako hnojivo. Tato voda bude obohacena vápníkem, který snižuje kyselost půdy.  To oceníte v  například případě starších substrátů, které mají tendenci být kyselejšími.

🌱 Káva – kávovou sedlinu též můžete využít jako hnojivo. Již použitou kávovou sedlinu znovu zalijete vodou a výluh použijete ke hnojení. Káva zase naopak vodu okyseluje. Vzhledem k obsahu kofeinu se nedoporučuje využívat tento typ hnojení více jak jednou do měsíce. 

🌱 Banánové slupky – banánové slupky necháte uschnout a rozdrtíte je v mixéru. Prášek z nich rozmícháte ve vodě a použijete jako hnojivo. Doporučuji použít BIO banány, jelikož ve slupkách je spoustu pesticidů, a to zas tak moc nechcete. 
🌱 Žížalí čaj – pokud jste si mysleli, že žížalí čaj získýte vyvařením žížal, tak jste na omylu 😀 Žížalí čaj vzniká jako vedlejší produkt kompostování ve vermikompostéru a považuje se za velmi prospěšné hnojivo. Pokud chcete k hnojení použít kompost, nedoporučuji ten za zahrádky, protože nikdy nevíte, co si z něho donesete domů. 

 

Dále bych chtěla doporučit ještě jeden přípravek:

🌱 Lignohumát, který sice není hnojivem, je na přírodní bázi a prospívá ke zdravému růstu. Doporučuji používat tak jednou do měsíce a přidávat ho do zálivky. Také se používá na zakořenění řízků nebo pro výživu listů ve formě postřiku (ředěný, poměr se dozvíte na obalu produktu). Jeho prospěšné účinky fungují tak, že zpřístupňuje živiny rostlinám. Seženete ho buď na internetu nebo v některých květinářstvích.

Ještě pár tipů ke hnojení:

🌱 Neaplikujte hnojiva na suchou zeminu. Zvýšíte koncetraci solí natolik, že dojde k poškození kořenů. U pevných hnojiv, rostliny nejdřív zalijte. 

🌱 Jakákoliv výživa je lepší než žádná. 

🌱 Nicméně se nic nemá přehánět, jelikož můžete pokojovky spálit.