Slyšeli jste už o pečování listů? Není to nic neobvyklého, je to péče, kterou pro své rostlinky můžete udělat navíc. Sesumírovala jsem několik tipů, čím dalším můžete svým pokojovkám prospět a proč je to důležité. Zajímalo by mě, jestli některé tipy ze seznamu děláte (budete dělat) nebo na to ,,nemáte čas“ 😁

Jak můžeme pečovat o listy? 

🌱Omývání listů
🌱Sprchování pokojovek
🌱Rosení listů

 

Proč je omývání listů důležité?

Na listech se usazuje prach, proto je dobré jednou za měsíc pokojovku umýt vlhkým hadříkem a zbavit ji nečistot. Rostlina díky tomu může lépe dýchat a fotosyntetizovat. Fotosyntéza je nezbytná pro správný růst, tak proč rostlince nepomoci? Kvůli zaprášeným listům se sníží dopad slunečních paprsků a rostlina tak nemusí mít dostatek světla.

Tip pro fajnšmejkry!

Listy můžete umývat roztokem z nimbového oleje (anglicky neem oil), který zároveň působí jako prevence proti škůdcům. Velmi jej doporučuji protože, si tím můžete ušetřit spoustu práce, a navíc jej můžete používat i u sebe – například při podráždění pokožky hmyzem🙂

Sprchování pokojovek

 

Jedná se o jednodušší variantu umývání listů. Pokojovky díky tomu získají dostatečnou vláhu, vlhkost a tak trochu pookřejí. Všechny pokojovky osprchujete ve sprše nebo ve vaně. Zeminu můžete přikrýt igelitem nebo pokojovkám opatrně osprchovat celé listy. Ve vaně nebo sprše je můžete nechat přes noc, nasají tak více vláhy.

Pusťe si k tomu oblíbenou hudbu a udělejte si tak ,,bazénovou“ párty! V létě je dokonce  osvěžtě letním deštěm, což je o něco lepší varianta, protože dešťová voda není tak tvrdá jako voda z vodovodu. 

Při sprchování si dejte pozor na škůdce, mohli byste je takto velmi snadno přenést na ostatní pokojovky. 

Rosení listů

Rosení listů je skvělá věc, ale musíte rosit rostlinky pravidelně. Pokojovka si na rosení zvykne a když ji pak přestanete rosit, bude to pro ni horší, protože se bude potýkat opět se změnou klimatu. Navíc ne všechny pokojovky rosení mají rády – tuhle informaci si ověříte v databázi pokojovek.

Tip pro fajnšmejkry!

Věděli jste, že lignohumát, který se používá jako hnojivo, můžete použít jako postřik na listy? Díky tomu listy budou lépe růst a rostliny získají potřebné živiny. Poměr roztoku najdete na obalu lignohumátu.