Už jste slyšeli o tom, že pokojovky dokáží čistit vzduch u vás doma? Ano, rostliny patří mezi skutečné biofiltry, což je termín často používaný pro rostliny nebo mikroorganismy, které dokážou čistit vzduch a zničit škodlivé toxiny. Tato ,,technologie“ se dost často používá ve velkém měřítku pro zařízení na čistění odpadních vod nebo chemických závodů. V podstatě každý systém, který filtruje toxiny je biologický filtr – rostliny, zvířata, hmyz a dokonce i vy! Existuje mnoho mýtů a tvrzení o tom, co mohou pokojové rostliny udělat pro vaši kvalitu vzduchu, a tak jsem provedla malý průzkum pravdy o pokojových rostlinách a kvalitě vzduchu.

Opravdu čistí pokojové rostliny vzduch?

Což mě přimělo přemýšlet o rostlinách. Existuje spousta humbuku o tom, jak pokojové rostliny čistí vzduch, ale nebyla jsem si jistá, kolik z toho je pravda, takže jsem provedla malý průzkum, abych zjistila, jestli rostliny fungují jako opravdové ,,biofiltry“ a jak účinné ve skutečnosti jsou. 

 

Asi víte, že rostliny produkují kyslík, který odstraňuje některé vzdušné mikroby, spóry plísní a bakterie ze vzduchu, který dýcháme (díky!). 

 

 Věděli jste ale, že kromě produkce kyslíku a čištění vzduchu tímto způsobem rostliny také používají své kořeny, aby se zbavily toxinů. Kořeny skutečně absorbují škodlivé toxiny a přeměňují je na živiny, které pak využívají k růstu. V podstatě se jedná o takovou bio upcyklace!

 

Asi jste také slyšeli, že pokovky mohou absorbovat nečistoty, jako je benzen a formaldehyd? Nemusí to znít jako věci, které se povalují kolem vašeho bydliště, ale mnoho kosmetiky, čisticích prostředků a cigaretového kouře je obsahuje, což z nich dělá běžné toxiny v mnoha domácnostech. Pokojové rostliny dokonce pohlcují některé škodlivé záření vydávané technologiemi, jako jsou počítače a mobilní telefony, ale pravděpodobně ho nedokážou absorbovat tolik, aby výrazně snížily zdravotní rizika, která tyto technologie s sebou nesou.

 

A teď k jádru pudla! 

Ačkoli bylo provedeno několik významných studií, které prokázaly účinnost rostlin při filtrování vzduchu (ano, například NASA), všechny tyto studie byly provedeny v malých, uzavřených prostorech. Větší, otevřené prostory, jako jsou domy, pokoje neusnadní rostlinám čištění vzduchu tak efektivně a neexistuje žádný důkaz, že jsou dostatečně velké na to, aby drasticky zlepšily zdraví. Ale rozhodně nemohou ublížit – tudíž mýtus, že v ložnici by nemělo být mnoho rostlin, není pravda. Rostliny v noci spotřebují mnohem méně kyslíku než dokážou vyrobit přes den. Takže při nejmenším pokojové rostliny odstraní ze vzduchu některé toxiny a dodají vám zdravou dávku vnitřní zahradní terapie.

Některé pokojové rostliny čistí vzduch, nebo přesněji filtrují vzduch, více než jiné. Zde je seznam běžných pokojových rostlin, které ze vzduchu čerpají nejvíce toxinů.

 

Našla jsem tyto nejlepší pokojové rostliny s filtrací vzduchu:

  • Lopatkovec (Spathiphyllum)
  • Břečťan (Hedera helix)
  • Zelenec (Chlorophytum comosum)
  • Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata)
  • Fíkus elastica (Ficus elastica)
  • Sloní ucho (Philodendron domesticum)
  • Fíkus benjamin(Ficus benjamina)
  • Ledviník (Nephrolepis)
  • Potos (Epipremnum aureum)

 

Umístěním několika (nebo hodně 😀) pokojovek do vašeho domova může být rozdíl v kvalitě vzduchu, který dýcháte, ale ne zase tak velký, jak tvrdí mnoho článků. Nicméně jsou krásným a příjemným doplňkem a dokážou vám zlepšit náladu, takže říkám, že čím více pokojových rostlin, tím lépe!