Představte si, že pocházíte z tropických krajin. Jste zvyklí na teplo, sluníčko a velkou vzdušnou vlhkost. Najednou se rozhodnete přestěhovat do České republiky. Třeba proto, že jste na instagramu potkali svoji druhou polovičku bez které nemůžete být. Podobný příběh se stal mým kamarádům: Orlando pochází z Brazílie a přestěhoval se za svým přítelem do Prahy. Jak myslíte, že se cítil, když poprvé poznal pražskou poměrně mírnou zimu? Ano, byla mu velká zima a musel se adaptovat. Podobně je to s pokojovkama. Nemůžeme si myslet, že rostlince z tropů se bude u nás doma dařit jen proto, že tam máme teplo nebo se nám prostě líbí. Než si jakoukoli kytičku pořídíte, zjistěte si, jestli na ni budete mít čas a místo. Tak a teď k obsahu článku. 🙂

Calathea Musaica Network patří mezi krásky, které potřebují vysokou vzdušnou vlhkost a také náležitou péči. Poradím vám, co pro ni můžete udělat. 

1. Roste ji minimálně každý druhý den. 

Vzdušnou vlhkost rosením příliš nezvýšíte, ale rostlince to pomůže získat dostatečnou vláhu. U vás doma není žádný déšť a přeháňky, jste tam pouze vy. Tak se musíte činit. 

2. Umístěte ji mezi ostatní rostliny, které mají rády vzdušnou vlhkost. 

Tohle je skvělý způsob, jak vzdušnou vlhkost zajistit a ušetřit si spoustu práce. Jednak budete rosit i ostatní pokojovky. A navíc rostliny u sebe zvyšují vlhkost. Můžete je postavit na pěkný tácek nebo je dát pouze k sobě. Na dalším obrázku, jak můžete vidět, mám u sebe ještě další rostliny, které milují vlhko.

3. Postavte ji na kamínky nebo keramzit.

Pro ultimátní zvednutí vzdušné vlhkosti pomůže, když pokojovky postavíte na kamínky nebo keramzit. Záleží, co vám bude vyhovovat. Mně se nechce shánět tolik kamenů, ale pokud máte průhledný tác a chcete mít pěkné, dekorativní zátiší, kamínky budou lepší volbou. Můžete použít kamínky z dovolené a tak si ji tímto připomínat. Jo a abych nezapomněla! Důležitý bod je, že nestačí pokojovky na kamínky jen postavit, musíte je polévat vodou.

4. Nezalévejte ji příliš často.

Pokud učíníte tyto kroky, musíte omezit zálivku, protože rostlinky si můžou nasát vodu z podmisky. Nemám zaručený postup kolik je optimální zalévání a vždy kytky kontroluji podle prstu. Tato prstová metoda spočívá v tom, že strčíte prst do hlíny a když je sucho, zalijete, a pokud je vlhká, necháte ji být. Není to nic světobornýho, ale určitě je důležité si to uvědomit.

5. Nemějte ji v obalovém květináči.

Obalové květináče zajistí, že se kytka bude hodit do vaší ložnice, obýváku a jiných místností. Ale ve skutečnosti jsou pro kytky a i pro vás hell (pozn. peklo).  Vůbec nemáte pod kontrolou, jestli pokojovka náhodou nežije v bažině (dole se může držet spousta vody) a taky se snadněji stane, že ji přelijete. Pokud ji chcete mít v tomto květináči, doporučuji, aby měl odtokovou dírku a nebo kolem plastového vytvořte prostor a dolů dejte keramzit nebo kamínky.

Na Calathee se můžou tvořit hnědé skvrny, což značí právě nedostatek vlhkosti. Co vám budu povídat, někdy je to těžký, protože teď ji mám na okně a hned vedle topení, které vzduch vysušuje. Na topení lze taky položit misku s vodou. Ještě si také můžete pořídit difuzér, který vám bude sám od sebe zvlčovat vzduch. V tomto případě doporučuji při výběru dívat se na objem difuzéru a jak dlouho vydrží. Pro opravdové fajnšmejkry je tu ještě vlhkoměr, ale osobně ho nepoužívám, protože raději se spoléhám na svůj pocit a ráda rostlinky pozoruji.

Spokojenepokojovky.cz

Jak řešíte vlhkost pokojovek vy? Podělte se se mnou do komentářů!