Třásněnky jsou šedí nebo černí broučci a bílé larvy, které poznáte až kytka na sobě začne mít šedé (stříbrné) až zlatavé mapy. Poprvé jsem se s nimi setkala na Alocasii Stingray, u které viditelně jeden list vadnul, poté jakoby usychal a pak jsem si všimla bílých a černých miniaturních čárek.

Ihned jakmile zjistíte, že je kytka napadena, dejte ji do karantény a zkontrolujte ostatní pokojovky. Následně zahajte bojovou pozici dravé saně… 😀 

Tip! Na všechny škůdce doporučuji používat mýdlo se skořicí, které má antibakteriální účinky. 

 

 

Osprchované pokojovky ošetřete postřikem – osobně používám Natura Rock effect, který je přírodní. Na některých pokojovkách zanechá lesklé šmouhy. Poměr ředění zjistíte z informace na produktu. 

Třásněnky jsou nepříjemné v tom, že vysávají šťávu z listů. Larvy mohou žít i uvnitř stonků, proto je potřeba postřik opakovat cca po 5–7 dnech. Během této doby udržujte napadené pokojovky v karanténě dál od ostatních. 

 

Jak poznáte, že máte vyhráno? 

Podle mě je to individuální. Někdo s třásněnkami bojuje měsíc a někdo dva týdny. Já jsem počkala asi 3 týdny, než jsem si byla jistá, že žádná z napadených kytiček už nechřadne a vyvíjí se dál. 

Tip! Místo rockeffektu můžete také použít postřik z mýdla, nimbového oleje a vlažné vody .