Třásněnky jsou šedí nebo černí broučci a bílé larvy, které poznáte až kytka na sobě začne mít šedé (stříbrné) až zlatavé mapy. Poprvé jsem se s nimi setkala na Alocasii Stingray, u které viditelně jeden list vadnul, poté jakoby usychal a pak jsem si všimla bílých a černých miniaturních čárek.

Ihned jakmile zjistíte, že je kytka napadena, dejte ji do karantény a zkontrolujte ostatní pokojovky. Následně zahajte bojovou pozici dravé saně… 😀

Existují 2 přístupy, jak k této roli můžete přistupovat: 

1) Máte doma děti, psi a kočky a chcete být přírodní a non-toxic.

2) Je vám jedno, že některé látky v chemických postřicích jsou toxické, ale za to účinnější.

V každém případě začněte non-toxic sprchou a napadené kytky osprchujte. Doporučuji osprchovat i nenapadené, které ale osprchujte před těma s broukama, jinak by se vám tam mohli dostat. 

 

Tip! Na všechny škůdce doporučuji používat mýdlo se skořicí, které má antibakteriální účinky. Stačí 1 sprcha a rostlinám pomůžete o 66 % procent. Nemám to spočítaný, ale prostě to trochu pomůže. 🙂

 

1) Non-toxic varianta: 

Osprchované pokojovky ošetřete postřikem – osobně používám Natura Rock effect, který je přírodní. Na některých pokojovkách zanechá lesklé šmouhy. Poměr ředění zjistíte z informace na produktu. Musíte to několikrát po 5-7 dnech opakovat. Pokud máte 1 rostlinku, tak to zvládnete ráz na ráz.  

V žádným případě kytky nestříkejte každý den, nebo je udusíte. 

Tip! Místo rockeffektu můžete také použít postřik z mýdla, nimbového oleje a vlažné vody nebo parazitické roztoče Amblyseius cucumeris. 

Roztoče jsem taky zkusila, ale zabralo to jen na chvilku nepřežijí totiž několik dnů a vy potřebujete se zabvit i larev a vajíček. Proto je potřeba cykly opakovat.

 

2) Chci se toho zbavit za každou cenu! 

Rostliny i v tomto případě osprchujte, kupte si Mospilan nebo Careo Ultra a jedem! 

 

Třásněnky jsou nepříjemné v tom, že vysávají šťávu z listů. Larvy mohou žít i uvnitř stonků, proto je potřeba postřik opakovat cca po 5–7 dnech. Opakujeme 3-4x, protože musíte zahubit všechna vývojová stádia – larvy i vajíčka. Během této doby udržujte napadené pokojovky v karanténě dál od ostatních. 

 

Zajímá vás, jak poznat ostatní škůdce a jak se jich zbavit? 

 Tyto informace, jak se starat o kytky v průběhu roku a mnoho dalšího získáte v mém online kurzu:

Jak poznáte, že máte vyhráno? 

Podle mě je to individuální. Někdo s třásněnkami bojuje měsíc a někdo dva týdny. Já jsem počkala asi 3 týdny, než jsem si byla jistá, že žádná z napadených kytiček už nechřadne a vyvíjí se dál. 

Líbil se vám článek? Sledujte mě na FB, IG nebo YTB

Aktualizováno ke dni: 18.11.2022