V našich končinách v zimním období mnoho rostlin nedává světelné podmínky, které se během zimy snižují, a rostliny přestávají růst nebo dokonce chřadnou. V zimě se rostliny dostanou do vegetativního stavu, což je v pořádku, ale právě z toho důvodu je potřeba i změnit teplotu. To se ale neděje, pokud rostliny nezimujete. Naopak v našich bytech je celkem teplo a suchý vzduch z radiátorů, což je proti přirozenému cyklu rostlin. 

Já osobně většinu rostlin přemístím k oknu a trochu jim pomáhám přisvětlením. Kytky k růstu potřebují modré a červené světlo, ale pokud doma nechcete mít pokoj připomínající eskortní službu nebo lunapark, vystačíte si buď s klasickým LED světlem nebo můžete investovat do celospektrálního LED světla. Jaký je mezitím rozdíl, rozeberu níže. 

Pokojovky a světlo

anthurium

Rostliny k růstu potřebují plné spektrum. Světla, které koupíte v obchodě většinou neobsahují celé spektrum barev – tzv. PAR spektrum. Pouhým okem to nezaznamenáte, protože nejdou vidět. 

Modré světlo je dobré pro růst a použití pro semenáčky

Červené světlo zase pomáhá kvést a například oranžové světlo zase prý přidává chuť bylinkám. 

Klasické LED světlo neobsahuje všechny složky světla, proto rostlina nemusí růst správně, nicméně je levnější variantou než plnospektrální světlo – grow light. Pokud se rozhodnete použít profesionální grow light, tak jako tak sledujte rostlinu, protože se může vytahovat za světlem (v tomto případě ji přiblížíme), ale také se může spálit (světlo je moc blízko). 

PAR Spektrum

A nyní doporučení na světla, kterými můžete své pokojovky potěšit 🙂

Klasické LED světlo s 6500 K 

Bílé světlo, kterým můžete svítit v kuchyni nebo koupelně, do ložnice ho nedoporučuji, protože bílé světlo podněcuje aktivitu, tudíž byste nemuseli dobře spinkat. 🙂 Světlo najdete ZDE.

Celospektrální světla:

Sansi patří mezi špičku na trhu:

https://www.ledmegrow.cz/sansi-led-grow-zarovka-e27-15w/

Na aliexpresu jsem našla snad jen tohle, většina světel se jmenují fullspectrum, ale ve skutečnosti jsou opět složená z modré a červené. 

Viparspectra p600 – to je spíše pro zkušené pěstitele, kteří se věnují množení. 

 

Nechcete investovat do světel? Modročervená spektra/světla najdete na aliexpresu za velmi příznivou cenu… Můžete si pořídit pouze žárovky, které nainstalujete do svého světla nebo lampy. V tom případě musíte zjistit velikost závitu, do kterého žárovka přijde.  Nebo si kupte LED pásky, které můžete nalepit na rovnou na poličky, kde máte rostlinky. 🙂 

Přeji Vám hezký den, Vaše Iris