Vítám Tě…
Nechť Ti Tvoje rostlinky rostou!
Jmenuji se Iris a na této stránce jsem pro Tebe připravila zásadní rady pro spokojené pokojovky, které je potřeba znát. Více se dozvíš níže.
Pokud Tě zajímá něco o mně mrkni se na:
- můj blog – články o pokojovkách,
- instagram – nejvíce používaný kanál, kde jsem aktivní,
- youtube – DIY návody,
- facebookovou skupinu – Spokojené pokojovky,
- můj příběh.
Také jsem vytvořila databázi pokojovek, které si vybereš podle toho, kde máš doma místo – takže jestli váháš, které pokojovky si pořídit domů – vše najdeš zde.
Proč pěstovat pokojovky?
Pokud jsi ještě nepropadl/a vášni pokojovek, čti dále, protože pěstování má spoustu výhod.
- Zlepšení vzduchu v domácnosti – jedním z mýtů je, že kytky v ložnici spotřebují kyslík, naopak ho mnohem víc vytvoří přes den a také mohou čistit vzduch.
- Terapeutické účinky – zklidnění, meditace a pocit zadostiučinění.
- Každý nový list Ti udělá nesmírnou radost.
- Naučíš se starat nejen o rostliny, ale také sám/sama o sebe. Nevěříš? Zeptej se ostatních kytkomilců, co vše zlepšili v životě díky pokojovkám.
- Krásné dekorace a kousek přírody u Tebe doma.
- A další, které zjistíš sama/sám 🙂
3 zásadní oblasti pro spokojené pokojovky
Málokdo si uvědomuje, že správné podmínky se týkají tří hlavních faktorů – vody, světla a půdy. Když zmákneš tyto 3 věci a dodržíš určité postupy, Tvoje pokojovky se budou zelenat jedna radost! 🙂
Voda - zálivka a vzdušná vlhkost
Pravidlo č. 1 – vždy, když zaléváš rostlinu, zkontroluj špejlí nebo prstem, jestli substrát není moc vlhký. Jedna z nejčastějších chyb totiž je, že pokojovky přeléváme.
Pravidlo č. 2 – subtropické rostliny většinou potřebují dostatek vlhkosti, proto je doporučuji postavit k sobě na větší tác s kamínky nebo keramzit (hnědé bobule, které koupíš v OBI, Baumaxu atd…). Tyto rostliny pak zalévej tak, že poliješ kamínky. Rostlina tak nestojí ve vodě, což by jinak vedlo k záhubě.
Pravidlo č. 3 – obalový (okrasný) květináč by měl být o alespoň 1 cm větší než květináč, ve kterém je rostlina zasažená.
Světelné podmínky
Je potřeba rozeznávat světelné podmínky u Tebe doma a podle toho rozestavit rostliny jaké konkrétní světlo potřebují. Rozeznáváme tyto 4 škály světla:
- přímé světlo,
- filtrované světlo,
- polostín,
- stín.
Jak poznat světelné podmínky se dozvíš ve světelném kompasu níže.
Půda
Tahle kategorie je už vyšší dívčí, ale i tak ti dám pár rad:
Témeř pro všechny pokojovky by substrát (půda, hlína) měl být prodyšný a také zadržovat dostatek vody. Z toho důvodu do klasického substrátu pro pokojovky ještě přidávám perlit (bílé kuličky) a kokosová vlákna.
Pro sukulenty (ano, kaktusy jsou taky sukulenty) kupuji substrát určený pro ně – obsahuje křemičitý písek a nezadržuje tolik vody.
Pro orchideje používám substrát s kokosovými chipsy, někdo přidává kůru a rašelinu, ale ta není eko.
Jak poznat světelné podmínky u tebe doma?
Světelný kompas jsem vytvořila jako součást databáze, má hodnotu 290 Kč, ale pro tebe je ZDARMA.
3 pokojovky, které Ti zaručeně budou dělat radost
Snažila jsem vybrat pokojovky, které dobře vypadají a jsou ze všech cennových kategorií, nejsou moc náročné.
Důležitá věc – dej si pozor v jakém stavu pokojovky nakupuješ. Doporučuji kupovat pouze zdravé kytky v dobrých květinářstvích. Pokud zakoupíš nemocnou nebo kytku ve špatném stavu, může Ti přidělat více práce než užitku.
Pilea Peperomia
Pokojovka, která bourá přední příčky lifestylových magazínů. A navíc vypadá trochu jako od marťánků. Dobře snáší filtrované světlo kousek od okna. Zalévám ji, až je substrát suchý. Hnojím 1x měsíčně od jara do podzimu. Množí se odnožemi – miminky, které pak můžete věnovat ostatním jako dárek.
Říká se, že přináší bohatsví – také je nazývána jako money plant nebo pancake plant.
Zelenec – chlorophytum
Zelenec je velmi nenáročná a běžná pokojovka, která udělá spoustu parády. A má jednu super vlastnost – čistí vzduch v domácnosti. Můžeš jej pěstovat ve všech světelných podmínkách, ve stínu se sice moc nerozvíjí. Zalévám ho velmi málo, až je substrát suchý, ale více vody ho taky nezabije.
Množí se koncovými oddenkami, které vyrostou jako malé chocholky na konci stonků – je jen na Tobě, jestli je budeš stříhat nebo je tam necháš videt jako malé lampiónky.
Anthurium Clarinervium
Tato kytka patří do vzácnější sekce – také je těžší ji sehnat a trochu si připlatíš. Patří do skupiny aroidů, jako například i monstera nebo filodendrony. Mám na ni ráda její velké srdčité listy a sametový povrch.
Na to, že je vzácnější, je jednoduché ji pěstovat – snáší dobře filtrované světlo nebo polostín. Má ráda přítomnost ostatních rostlin, které zvyšují vzdušnou vlhkost. Není ale moc vybíravá a pokud se začne natahovat za světlem, posuň ji blíž. Hnojím ji 2x za měsíc od dubna do září. Množení je trochu náročnější, ale za to další oblast, kterou můžeš prozkoumat. 🙂