Když brouzdám skupinami na facebooku, jedna z nejčastějších příčin chybného pěstování je voda. Příliš hodně vody, příliš málo vody. Zálivka je pro rostliny důležitá a většina pokojovek ji nesnese příliš mnoho. Nevím proč, ale spoustu lidí má pocit, že když vidí smutnou rostlinku, myslí si, že je málo zalitá. Takže ji s dobrým záměrem zalijí, což ale obvykle vede k přelití. Vaše pokojovka může být smutná z několika příčin, ale troufám si říct, že to nebude tím, že je málo zalitá. Je o něco jednodušší zachraňovat rostlinu, která má nedostatek vody než naopak. 

Základní informace a tipy na začátek:

  • V zimě zaléváme méně než v létě.
  • Rostliny na jižním okně potřebují častěji zalévat než na oknech na ostatní světové strany. Nejméně zaléváme pokojovky na okně na severní stranu.
  • Většinu rostlin snadněji přelijete než kdybyste je nechali vyschnout.
  • Menší rostliny potřebují méně vody než velké rostliny.
  • Rostliny v teplém pokoji potřebují více vody.
  • Pokojovky v hliněném květináči potřebují více vody než v plastovém květináči.

Zalévání seshora vs. zalévání ze spoda

Zalévat můžete dvěma způsoby: shora nebo ze spoda. Jaká je praxe? Při zalévání ze shora (první obrázek) použijete konvičku a zalijete rostlinku po celém obvodu tak, aby voda pokryla celý povrch. Přebytečná voda se slije dolů do podmisky. Je důležité, abyste zalévali vydatně a pravidelně, nestačí zalévat po troškách a častěji. V podmisce nenechávejte příliš mnoho vody, přebytečnou vodu z podmisky po půl hodině vylijte. 

Zalévání ze spoda (druhý obrázek) probíhá tak, že rostlinu s květináčem po okraj postavíte do větší misky nebo kyblíku s vodou, tak aby voda nepřetekla do substrátu ze shora. Voda se nasákne drenážními otvory do substrátu a plně ho provlhčí. Po zhruba 20 min. květináč s pokojovkou vyjměte a je hotovo. 🙂

Správná míra zálivky

Nedávno se mě zeptal kamarád, co si má představit pod střídmou zálivkou, že si přečetl u popisu nějaké rostliny: ,,zalévejte střídmě“. Upřímně sama nevím, co si pod tím mám představit. Asi něco jako zalévat málo… pak ale lehce sklouznete k tomu, že budete zalévat po kapkách a nebudete to mít pod kontrolou. Takže jaká je správná míra zálivky? Odpověď je jednoduchá: vydatná tak, aby se voda dostala ke všem kořenům a vyteče spodními otvory (pokud zaléváte shora). Důležitá je ale především frekvence. 

Jak poznat, že je čas na další zálivku 

Tohle je podle mě nejpodstatnější část, jelikož u každé rostliny je to jinak. Nemějte ale obavy, s několika jednoduchými pravidly poznáte sami, kdy je správný čas. Zalévání doporučuji až když je zemina téměř vyschlá. Nejlepším indikátorem je tzv. prstová metoda (haha): prostě zaboříte prst (cca 2-3 cm) do substrátu a tak spolehlivě zjistíte, zda je suchá nebo vlhká. Některé rostlinky mají rády neustále vlhký substrát a některé, když ho necháte proschnout.

Jakými dalšími způsoby ještě můžete zjistit, zda je čas na další zálivku? Květináč si jednoduše můžete potěžkat. Pokud je těžký, tak je tam dost vody, ale to je asi logické. Nebo můžete použít vlhkoměr. 

Problém může být květináč (obal)

Tohle téma se opakuje stále dokola – pořád vídám fotky s kytkou v obalovém květináči. Rozumějte, že nemám nic proti obalovým květináčům, ale musí se umět používat. Nejhorší je, když rostlina roste v plastovém květníku, který ještě je vložen do obalového úplně na těsno (viz obrázek – Sleziník koupený v Kauflandu). Pokud chcete používat obal, nechte kolem něho dostatek místa, ať kytička může dýchat. Na dno můžete dát drenážní vrstvu, abyste zajistili vyšší vlhkost. 

Skvělé jsou v podstatě všechny květináče s odtokovou dírkou. Terakotový je taky super. Mějte na paměti, že je potřeba pokojovky v něm častěji zalévat.

Zalévejte odstátou vodou

V poslední řadě chci zmínit jakou vodou je dobré zalévat a proč. Voda z kohoutku má v sobě spoustu minerálů a je mnohdy tvrdá, to znamená, že v sobě nese sloučeniny vápníku, které nemusí rostlinám svědčit. Proto se doporučuje zalévat:

  • odstátou,
  • převařenou,
  • destilovanou,
  • nebo dešťovou vodou,
  • vodou v pokojové teplotě.

Špatně zalito, co s tím?

I přes všechny mé rady se stane, že to prostě nevyjde. Co dělat? 

Vyschlá zemina 

Vyschlý substrát se zachraňuje mnohem lépe. Poznáte to tak, že se zemina odlupuje od okraje květináče. V tomto případě zeminu rozmělněte vidličkou a květináč postavte do kyblíku s vodou až po okraj. Nechte jej ponořený dokud nebudou vystupovat vzduchové bubliny a voda se nasákne do substrátu. Výhonky a listy roste.

Teď o víkendu jsem byla mimo domov, okolnosti mě donutily, že jsem se zdržela. Mezitím mi zvadla Hypoesten. Měla úplně vyschlý substrát, takže jsem ji zachránila podle výše uvedeného postupu. Na obrázcích můžete vidět rozdíl jednoho dne.  

Přelitá pokojovka

Tady to bude o něco horší. Přelitou rostlinku poznáte tak, že ji začnou žloutnout listy, na substrátu se tvoří plíseň a je vlhký. Pokud přelití zjistíte brzy, přestaňte rostlinu zalévat delší dobu a přesuňte ji do teplejšího místa, aby se voda rychleji vypařila. Pokud máte pocit, že to s vodou krapet přeháníte už delší dobu – rostlině zkontrolujte kořeny, zhnědlé opatrně odstraňte, rostlinku přesaďte a hnědé listy ustřihněte.